पर्यटन व्यवसाय पर्यटकीय मौसम सुरु : व्यवसायी उत्साहित

भूकम्प र नाकाबन्दीका कारण प्रभावित बनेको यहाँको पर्यटन व्यवसाय पर्यटकीय मौसम सुरु भएसँगै गरिएका अग्रिम बुकिङका कारण व्यवसायी उत्साहित भएका छन्।
गत वर्ष वैशाखमा आएका भूकम्प र त्यसपछि तराईमा गरिएको आन्दोलन तथा भारतीय नाकाबन्दीका कारण पर्यटक आगमनमा निकै कमी आएको थियो। स्वदेशी पर्यटकले मात्र व्यवसायी चित्त बुझाउन बाध्य भएका थिए।
सेप्टेम्बर, अक्टोबर र नोभेम्बर तथा फेब्रुअरी, मार्च र अप्रिल पर्यटक आउने समय हो। सेप्टेम्बर सुरु हुँदै गर्दा दुई महिनाका लागि यहाँका अधिकांश होटल बुकिङ भइसकेका छन्। अहिले विदेशी पर्यटक ट्रेकिङमा गएका कारण सेप्टेम्बर १५ पछि यहाँ पर्यटकको चाप बढ्ने अनुमान व्यवसायीको छ। अन्तर्राष्ट्रिय जगत्मा भूकम्पको खतरा र बन्द हडताल एवम् आन्दोलनका बारेमा फैलाइएको नकारात्मक सन्देशका कारण गत वर्षको पर्यटन प्रभावित बनेको थियो।
होटल सेभेन स्टार सौराहाका प्रबन्ध निर्देशक माधव दुवाडीका अनुसार यस वर्ष अन्तर्राष्ट्रिय जगत्मा नेपालको सकारात्मक सन्देश पुग्ने गरी प्रचार गरिएको हुँदा बुकिङ सकारात्मक छ। सबैभन्दा बढी पर्यटक आउने चीनमा नेपालका ८० जना पर्यटन व्यवसायीले पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि सन्देश फैलाउने गरी कार्यक्रम गरेर फर्किएका छन्। दुवाडीका अनुसार थाइल्यान्डबाट समेत पर्यटक नेपाल भित्र्याउनका लागि प्रचारप्रसार गरिएको छ।
त्यसैगरी सार्क र अन्य राष्ट्रहरुमा सरकारी र निजी क्षेत्रबाट नेपालमा पर्यटक भित्र्याउन सकारात्मक सन्देश प्रवाहको काम भइरहेको छ। क्षेत्रीय होटल सङ्घ सौराहाका वरिष्ठ उपाध्यक्ष सुमन घिमिरे होटलमा अनलाइन बुकिङ र एजेन्सी बुकिङ राम्रो रहेको बताउँछन् । गत वर्ष मुख्य मौसममा ५० प्रतिशतभन्दा कम बुकिङ भएको थियो ।
यस वर्ष ७० प्रतिशत बुकिङ कट्ने अनुमान व्यवसायीको छ । “सरदर ७० प्रतिशत बुकिङ कट्छ भन्ने अपेक्षा छ,” उनले भने। भूकम्प आउनुअघि सौराहाका होटल ८५ प्रतिशतसम्म बुकिङ भएका थिए । यस वर्षको दोस्रो मौसममा ८० प्रतिशत बुकिङ हुने अपेक्षा घिमिरेको छ ।
विगतका वर्षमा सौराहा आउने पर्यटकमा ३० प्रतिशत स्वदेशी र ७० प्रतिशत विदेशी हुने गर्दथे । पछिल्लो समय स्वदेशी ४० प्रतिशत पुग्ने अनुमान छ । तीस प्रतिशतको हाराहारीमा चिनियाँ, बाँकी भारतीय र सार्कका बाँकी देश तथा तेस्रो देशका पर्यटक आउने अनुमान छ।
पोखरामा व्यावसायिक सफलता हासिल गरेपछि पश्चिम चितवनको मेघौलीमा पनि खोलिएको होटल बाराहीमा यस वर्ष पनि पर्यटकको बुकिङ राम्रो छ । अफ्रिका जाने पर्यटक के चाहँदा रहेछन् र उनीहरुलाई नेपाल ल्याउन कसरी सकिन्छ भन्ने विषयमा बुझ्न अफ्रिका पुगेर बुधबार मात्रै फर्किएका बाराहीका प्रबन्ध निर्देशक विप्लव पौडेलले यस वर्ष नेपालमा पर्यटक आगमन उत्साहजनक रहने बताए।
नारायणगढ–मुग्लिन सडकखण्डका कारण पर्यटक चितवन ल्याउन कठिन भए पनि बुकिङ राम्रो छ । “गत वर्षभन्दा २० प्रतिशत बुकिङ बढी छ,” पौडेलले भन्नुभयो । होटल बाराहीमा आउने ७५ प्रतिशत पर्यटक विदेशी हुने गर्छन्।
पश्चिम चितवनको मेघौलीमा रहेको सराङ वाइल्डलाइफ सेन्चुरीका सञ्चालक सुबोध प्रधान गत वर्ष पर्यटक आगमनमा कमी आएकाले यस वर्ष पर्यटक भित्र्याउन बजार प्रवद्र्धनको काममा जुटेको बताउँछन्। भूकम्पसँगै तातोपानी भन्सार बन्द छ। केरुङ पनि त्यति सहज छैन । चीनबाट हवाई यात्राका लागि जहाज कटौती भएका छन्।
व्यवसायीकै अनुरोधमा उडान कम्पनीहरुले चीनबाट काठमाडौँका लागि उडान सङ्ख्या थप गर्ने आश्वासन दिएका घिमिरेले बताए। हवाई र स्थल मार्गको राम्रो सुविधा पाएमा चिनियाँ पर्यटक पूर्ववत् अवस्थामा नेपाल भित्रिने देखिन्छ । काठमाडौँ र पोखरापछि ठूलो सङ्ख्यामा पर्यटकको रोजाइ चितवन हुने गरेको छ । सौराहामा दुई हजार ५०० जना क्षमताका ११० होटल छन्। जगतपुर, मेघौली र गोलाघाटमा करिब ३० वटा पर्यटकीय होटल रहेका छन् । चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जका प्रवेशद्वारमा पर्यटकीय होटल खोल्ने क्रम जारी रहेको छ।रासस